|

| |
Diez kā ir spēlēt kērlingu zem atklātas debess.. | |
 | Kārlis Smilga
 |
26.12.2003.
Diez kā ir spēlēt kērlingu zem atklātas debess? Ar skatu uz sniegotām kalnu virsotnēm elpojot pilnu krūti svaiga Alpu gaisa?
Šie jautājumi man nedeva miera un gribējās izmēģināt, kā ir spēlēt Open-air kērlingu. Spēlēt vienā no Eiropas kērlinga lielvalstīm - Šveicē. Sākumā likās, ka būs problēmas ar komandas komplektēšanu, taču beigās uz turnīru tika pieteiktas pat 2 komandas no Latvijas, kuras tika papildinātas ar draugiem no tuvām un tālām zemēm.
|  | | |
Adelbodene atrodas stundas brauciena attālumā no pagājušā gada Eiropas čempionāta mājvietas Grindelvaldes un šajā pasaku ciematiņā ar 700 iedzīvotājiem notika jau 3. Starptautiskais Adelbodenes Open air turnīrs kerlingā. Šogad turnīrs pulcēja tikai 8 komandas, jo vienlaicīgi notiekošais Eiropas čempionāts kerlingā un neparasti siltais laiks deva manīt savu- atsaucība bija mazāka kā paredzēts (paredzēts bija 16 komandu starts un 3 celiņiem). Latviju šajā turnīrā kā jau augstāk minēts, pārstāvēja 2 komandas- Ondulat ar Ansi Regžu, Kārli Smilgu, Gintu Cauni un Šveices sieviešu izlases treneri Brian Grey, kuram laipni ļāvām spēlēt par komandas pirmo numuru. Otra komanda (CURL- Canada United Russian Latvian team) pēc nosaukuma jau skan ļoti internacionāla- tās sastāvā startēja Latvijas kērlinga nesavtīgais atbalstītājs Pauls Bambers no Kanādas, Latvijas kērlingu iepazinušais Dmitrijs Dmitrijevskis no Maskavas un mūsu pašu Līga Caune un Dace Regža.
 |   | |
Sacensību vietā ieradāmies vēlā vakarā un uzreiz gribējām apskatīt mūsu perspektīvo sacensību vietu- laukumu, kuru mēs katrs iztēlojāmies savādāk (Ansis zvanot uz Šveici jautāja, kāds tad izskatīsies šis kērlinga laukums un viņam atbildēja- nē, tas nebūšot kērlings uz ezera vai upes, bet tas būšot kērlings uz speciāli sagatavota "speciālā" atklāta laukuma!). Mūsu bažas pastiprinājās pēc tam, ka konstatējam, ka gaisa temperatūra ir +6 grādi pēc Celsija. Ierodoties naksnīgajā kērlinga klubā jautājam, kur tad ir tas laukums, jo acīm nekas tamlīdzīgs nepaveras. Kafejnīcas saimniece, daudz nedomādama, saka, ka varot mums visu parādīt un ved mūs pa trepēm augšup uz otro stāvu, jeb jumtu! Izrādās kērlingu būs jāspēlē uz ledus halles jumta! Pat tumsā redzams, ka skats no rīta spēlējot būs aizraujošs
taču pats laukums vēl ir ar biezu neregulāra sniega kārtu klāts. Vai maz te varēs spēlēt!? Domājam, ka mūs izjoko, bet saimniece tikai māj ar galvu- būs te rīt kērlings, nesatraucaties!
|  | | |
Nākamais rīts pienāk ar bažām
vai tiešām pa 10 stundām var sagatavot kerlinga laukumu? Paskatamies pa viesnīcas balkonu un nu jau ticam savām acīm- kērlings tiek spēlēts, pirmās apakšgrupas spēles jau iet vaļā. Priecīgi aunam kājas un dodamies uz savām pirmajām Open Air spēlēm! Ierodoties, mums tiek paskaidrots, lai mēs nesatraucoties, jo atklātā ledus kērlings esot ļoti neprognozējams un ledus šeit neesot ideāls un mainoties atkarībā no saules stāvokļa. Pie sevis tikai nosmaidām- Latvijā jau arī mums tas ledutiņš neatbilst pasaules standartiem un gan jau, ka izlepušajiem Šveiciešiem neprognozējams ledus būs mūsu pašu ledus. Bet patiesība izrādījās skarbāka- ledus bija mūsu ledus kvadrātā vai pat kubā! Atlika tikai nogrozīt galvas par akmens ceļu visa laukuma garumā, neapšaubāmi, tas bija interesanti, bet tik trakus akmens ceļus mēs tik tiešam nebijām gaidījuši! Šveicieši izrādījās maķenīt pieredzējuši spēlēt šādos apstākļos un abās pirmajās spēlēs abas Latvijas komandas piedzīvoja zaudējumus un nākamajā spēlē bija spiestas sacensties savā starpā, kur uzvaru izcīnīja pieredzējusī CURL komanda. Otrajā dienā, ejot uz kerlinga halli, konstatējām, ka līst kā pa Jāņiem un radās loģisks jautājums- vai tiešām pa peļķēm arī tiks spēlēts kērlings? Kluba prezidents groza galvu un apgalvo, ka atklātais kērlings esot atklātais kērlings un nekāda iekšā spēlēšana nenotiks, bet
ja visu komandu skipi tomēr vēlēšoties spēlēt telpās, tas varot tā notikt! Protams, brīnumi nenotika un visi skipi atteicās no vilinošās iespējas uzspēlēt kērlingu līdz potītei ūdeni un spēles tika pārceltas zem jumta. Komfortablos apstākļos spēlēt iepatikās Ondulat komandai un tika izcīnītas divas uzvaras- pret Lenk komandu un Bern Gurten komandu, vājāk klājās CURL komandai, kura divus piedzīvoja zaudējumus pret Thun Kyburg un Bern Gurten komandām. Turnīrā uzvarēja vietējā Adelbodenes komanda, otrajā vietā atstājot Grindelvaldes komandu. Ondulat komanda ierindojās 5. vietā, bet CURL komanda 8. vietā.
|  |
Šveicieši kērlingu uzskata ne tikai par sportu, bet māk arī atpūsties. Pēc katras spēles uzvarētāja komanda neaicina zaudētāj komandu uz kausu alus, bet vienkārši iet uz kafejnīcu, un gaida, kad zaudētāji ieradīsies un varēs piešķirt tiem zaudējuma sāpi veldzējošo kausu alus. Kērlinga ētika šeit ir cieņā. Arī bankets par godu turnīram tika organizēts vienā no pilsētas lepnākajiem restorāniem, kura īpašnieks ir aizrautīgs kērlinga spēlētājs un lepni tika dēvēts par sponsoru, jo kopā ar sievu un meitu pats gatavoja šveiciešu ēdienu rakleti un ar to cienāja visus turnīra spēlētājus un viesus. Mēs arī nepalikām parādā un cienājām visus ar latviešu nacionālo ēdienu, tfu
dzērienu melno balzāmu. Daži prasīja vēl, citiem skāba grimase no sejas nenogāja pāris stundas. Mēs prasījām vēl rakleti un to arī pelnīti saņēmām, rekords bija trīs rakletes plus negaidīti atnestais deserts. Pēc restorāna apmeklējuma visi draudzīgā kāsī devās uz krogu, kura īpašnieks arī esot kāds Šveicē pazīstams kērlingists. Mums tas bija par traku, jo skābekļa pārtēriņš deva manīt savu, kaut kā ļoti vilka uz snaudu
Nākamajā dienā pēc spēlētāju sejām varēja manīt, ka atpūta ir notikusi pēc labākajām turnīru tradīcijām
Potenciālajiem braukt gribētājiem varu pateikt tikai vienu, galvenais spēlējot, neaizskatīties uz kalniem un neaizsapņoties, pārējais būs vislabākajā kārtībā, kā jau Šveicē, kur kvalitāte ir garantēta.
|